Gruzja - informacje dla kierowców
Organizacja ruchu, prawo drogowe w Gruzji
W Gruzji nie ma potrzeby wyrabiania międzynarodowego prawa jazdy, gdyż polskie prawo jazdy jest w pełni honorowane. Obowiązuje ruch prawostronny. W terenie zabudowanym dozwolona prędkość w Gruzji wynosi 60 km/h, zaś w niezabudowanym 90 km/h. Wprawdzie z roku na rok poprawia się kultura jazdy na gruzińskich drogach, ale kierowcy w Gruzji nadal znacznie częściej łamią przepisy drogowe niż Polacy i jeżdżą mniej ostrożnie. Musisz zwracać szczególną uwagę również na pieszych, którzy nagminnie przechodzą w miejscach niedozwolonych. Ubywa nietrzeźwych kierowców, choć w terenie wiejskim zwalczanie jazdy na podwójnym gazie postępuje wyraźnie wolniej.
Policja na gruzińskich drogach
W miastach oraz na głównych trasach zauważysz sporo patroli policyjnych. Radiowozy są doskonale widoczne, ponieważ ciągle używają sygnałów świetlnych. Policja drogowa w Gruzji, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych państw byłego Związku Sowieckiego (z wyjątkiem krajów nadbałtyckich), została w ostatnich latach całkowicie zreformowana, policjanci nie wymuszają ani nie biorą łapówek i są bardzo życzliwi wobec turystów, również tych zmotoryzowanych (łagodniej traktują popełnianie wykroczeń przez obcokrajowców).
Oznakowanie dróg jest skąpe, tj. zobaczysz znacznie mniej znaków pionowych i poziomych niż w krajach europejskich. Natomiast bardzo pożytecznym elementem w dużych miastach są liczne, wyraźne sekundniki na skrzyżowaniach, które odmierzają czas do zielonego i czerwonego światła. Warto wiedzieć, że w miastach, zwłaszcza w Tbilisi, większość ulic (zarówno głównych, jak i osiedlowych) jest jednokierunkowych.
Wyprawa offroadowa. Postój przy Parawani - największym Jeziorze Gruzji.
Fot. Tamar Gelashvili-Dąbrowska
Zmodernizowana droga łącząca Tbilisi z Ninocmidna w regionie Samcche-Dżawachetia.
Fot. Krzysztof Dąbrowski
Dojazd samochodem do Gruzji
Przyjazd własnym samochodem jest do Gruzji jest wprawdzie przygodą, ale wymaga przekroczenia kilku granic, zajmuje sporo czasu i może okazać się bardzo męczący. Podróż do Gruzji samochodem jest niekonkurencyjna pod względem czasu, kosztów i bezpieczeństwa wobec samolotu. Natomiast warto jechać swoim własnym autem do Gruzji, jeśli celem jest nie tyle sprawne dotarcie na Kaukaz, ale odwiedzanie atrakcji na trasie podróży.
Teoretycznie istnieją dwie główne drogi lądowe. Pierwsza z nich wiedzie na północ od Morza Czarnego, przez Ukrainę (ewentualnie Białoruś) a następnie Rosję do rosyjsko-gruzińskiego przejścia granicznego Wierchnyj Lars - Stepancminda (Kazbegi). Nie ma możliwości wjechania do Gruzji samochodem przez okupowane regiony Abchazję i Osetię Południową a wjazd jakimkolwiek środkiem transportu od strony Rosji na obydwa te terytoria jest w Gruzji karane i skutkuje odmową wstępu na obszar kontrolowanych przez rząd w Tbilisi. Z Warszawy do granicy Gruzji (przejście Wierchnyj Lars) trzeba pokonać 2500 km, co zajmie ok. ciągłej 35 godzin jazdy. Jest to najkrótsza droga lądowa z Polski do Gruzji. Jednak w obliczu rosyjskiej agresji wobec Ukrainy stanowczo odradzamy przejazd przez Ukrainę oraz nie rekomendujemy podróży samochodem przez Białoruś i Rosję i do Gruzji.

Droga "północna" - 2500 km, 30 - 35 godzin jazdy.
Znacznie dłuższa, ale wygodniejsza i bezpieczniejsza droga samochodową z Warszawy do Gruzji biegnie przez Słowację, Węgry, Bułgarię i Turcję. Liczy ona 3200 km i wymaga spędzenia 40 godzin za kierownicą.

Droga "południowa" - 3200 km, 40 - 45 godzin jazdy.
Istnieją jeszcze różne opcje dotarcia do Gruzji kombinowaną drogą lądowo-morską, co wymaga skorzystania z promu, np. z Odessy do Poti lub Batumi. W tym wariancie należy liczyć się z ewentualną niedostępnością promu w okresie sztormowej pogody, która zwykle występuje w chłodnej porze roku.
Formalności związane z jazdą po Gruzji własnym autem
Na przejściu granicznym samochód zostaje zarejestrowany w systemie informatycznym. Od tego momentu możesz przez 90 dni swobodnie poruszać sie po Gruzji własnym samochodem.Po upływie tego okresu masz dwa wyjścia - możesz opuścić Gruzję lub tymczasowo zarejestrować swój pojazd. W tym celu musisz udać się do Agencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która mieści się w mieście Rustawi (ok. 25 km na wschód od centrum Tbilisi). Jeśli minie 90 dni i nie wyjedziesz z Gruzji ani nie zarejestrujesz samochodu to zapłacisz sporą karę.